|
Historia |
Pomysł założenia "Straży Ogniowej Ochotniczej" w Kłomnicach krążył w środowisku dość długo. Jednak dopiero 19 grudnia w 1913 roku zmaterializowała się inicjatywa wielu obywateli Kłomnic i okolicy. Pierwszy protokół z zebrania kłomnickiej straży pochodzi z 1 lutego 1914 roku i jest napisany kaligraficznie w języku polskim i rosyjskim (Kłomnice znajdowały się w zaborze rosyjskim) i znajduje się w książce protokołów pochodzącej z lat 1914 - 1926. Oto jego fragment (pisownia jak w oryginale):
"Nr 1, (roku) 1914 lutego 1-go dnia w obecności Wójta Gminy Kruszyna odbyło się posiedzenie organizacyjne zebranie Kłomnickiej Straży Ogniowej Ochotniczej zatwierdzonej przez Pana Gubernatora 19 grudnia 1913 roku. Obecnych było 38 członków czynnych, 4 rzeczywistych. Zebranie jednogłośnie powołało na przewodniczącego Józefa Rozpolowskiego z Rzerzęczyc, który powołał do Rady Panów: ks. A. Przeradzkiego, Stanisława Tymińskiego, Bolesława Korkowskiego i Stefana Klawe, przeczytał ustawę i wyjaśnił ją. Zebranie wybrało na prezesa straży W.p. Aureljusza Wünsche z Nieznanic, do zarządu: ks. Arnolda Przeradzkiego, pp. Józefa Rozpolowskiego, Bolesława Korkowskiego, a na zastępców członków: Marcina Bugałę, pp. Stefana Klawe i Kazimierza Radojewskiego, na gospodarza straży p. Tomasza Stanisza, a na komendanta W.p. Stanisława Tymińskiego. Toż zebranie zdecydowało by członkowie honorowi płacili nie mniej sto (100) rubli składki, rzeczywiści trzy (3) ruble ..." .
Księgi protokołów z lat 1914 - 1928 są bezcenną wartością archiwalną naszej OSP. Są one przechowywane niezwykle starannie jako świadectwo działań społecznych obywateli Kłomnic i okolicy.
Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłomnicach to nie tylko dokumenty, ale także ludzie, sprzęt i baza materialna. Jak wynika z dokumentów, członkami naszej OSP byli obywatele wyróżniający się pozycją społeczną, zawodową i materialną. Członkami wspierającymi byli księża, nauczyciele, kupcy i niektórzy rolnicy. Byli także przedstawiciele różnych nacji jak Żydzi i spolszczeni Niemcy (Stefan Klawe, Aureliusz Wünsche), którzy pełnili rozmaite funkcje na przestrzeni wielu lat. Niejednokrotnie ludzie ci z narażeniem życia, szczególnie w okresie okupacji, dokonywali heroicznych czynów ratując życie i dobytek współobywateli. Wielka rzesza ludzi, którzy przeszli przez Ochotniczą Straż Pożarną w Kłomnicach świadczy o randze tej organizacji w środowisku.
Za zasługi w pracy na rzecz społeczeństwa Zarząd Główny ZOSP RP nadał naszej jednostce Złoty Medal "Za zasługi dla pożarnictwa". Uroczystość wręczenia tego zaszczytnego odznaczenia odbyła się w sierpniu 2000 roku, w trochę spóźniony Jubileusz 85-lecia utworzenia naszej OSP.
Istotnym elementem działań wszystkich Zarządów straży było zabieganie o pomnożenie dóbr materialnych i wyposażenia. Pierwszym środkiem transportu jakiego właścicielem stała się nasza straż był wóz konny zakupiony ze składek społeczeństwa w 1917 roku. Na wozie zainstalowano ręczną pompę, drabinę, węże i bosaki. Koni użyczali dobrowolnie miejscowi gospodarze.
| |
| |
| Fot. Pierwszy samochód |
Trakcja konna funkcjonowała dość długo bo do 1953 roku, kiedy to Komenda Powiatowa OSP w Radomsku przydzieliła naszej jednostce samochód strażacki "Skoda". Komendantem w tym czasie był dh Ignacy Szwejda, który funkcję tę pełnił do 1962 roku.
| |
|
|
dh Ignacy Szwejda | |
Auto było dość mocno wyeksploatowane niemniej służyło naszej jednostce przez kilka lat. Było to możliwe dzięki złotym rączkom kierowców: Edwarda Gonery, Bolesława Kaczmarka i Jana Koseli. W 1956 roku jednostka otrzymuje następny samochód, (z niezrozumiałych powodów oficjalnie przekazano go dopiero w 1958 r). Był to skrzyniowy "Star 20". Został on własnym sumptem przystosowany do celów pożarniczych. Kierowcami w tym okresie byli Wiesław Bugała i Henryk Gonera. W 1960 roku w miejsce zaadoptowanego "Stara 20" otrzymujemy pierwszy fabrycznie przystosowany samochód pożarniczy "Star 25". Było to wielkie święto nie tylko w jednostce, ale także w całej miejscowości. Samochód jeździł w naszej OSP przez 17 lat!
W 1977 roku Komenda Rejonowa w Częstochowie przekazała nam samochód pożarniczy "Star 266". Było to bardzo dobre auto, szczególnie przydatne w gaszeniu pożarów lasów i w trudnodostępnym terenie, jakiego nie brakuje w naszym obszarze działania. Niestety eksploatacja "Stara 266" kończy się bardzo tragicznie. W czasie wyjazdu do pożaru dochodzi do wypadku w Bartkowicach. W wyniku poniesionych obrażeń śmierć ponieśli kierowca Sławomir Majchrzak i strażak Jacek Wojna. Był to rok 1990. W 1991 roku jednostka otrzymuje przydział na samochód pożarniczy "Jelcz", a w 1994 roku samochód "Star 244" (cola). Opiekują się nimi Piotr Krzemiński i Cezary Zatoń. Najnowsze nabytki to fabrycznie nowe samochody: "Mitsubishi" GLBA 1,5/10, w miejsce przekazanego do OSP Rzerzęczyce "Stara 244" i "Ford-Transit" SLRt. Oba zostały zakupione w 2004 roku. W lipcu 2005 roku sprowadzony został, wycofany z eksploatacji w Straży Granicznej, samochód terenowy UAZ. Po przystosowaniu będzie pełnił rolę samochodu rozpoznawczego i transportera lekkiego sprzętu gaśniczego w trudnym terenie. Obecnie straż ma trzech "etatowych" kierowców i są to: Robert Ogończyk, Marcin Milc i Krzysztof Wróbel. Uprawnionymi do kierowania samochodami pożarniczymi są także Cezary Zatoń, Bartłomiej Zatoń i Adam Stempień.
W 1995 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Kłomnicach weszła w Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Od tego też momentu zdecydowaną większość czynionych zakupów stanowi sprzęt i wyposażenie ratowniczo-gaśnicze.
Pierwsza remiza zlokalizowana była przy ul. Częstochowskiej (w kierunku ul. Bartkowickiej) pomiędzy budynkiem parafialnym a posesją rodziny Szymczyków. Obecnie posesja ta jest własnością parafii. Od ulicy była drewniana brama, a za nią znajdowała się obszerna szopa, która stanowiła pomieszczenie na sprzęt strażacki. W owym czasie był to wóz konny, beczki na wodę, ręczna pompa, bosaki, toporki i węże. Nieodłącznym elementem remizy była wieża strażacka, która służyła do suszenia węży i jako punkt obserwacyjny okolicy. Taka pierwsza wieża znajdowała się w ówczesnym sąsiedztwie remizy, naprzeciw dzwonnicy kościelnej przy ul. Częstochowkiej. Była to jednak budowla niezbyt trwała, gdyż w protokole z 1923 roku czytamy m.in.: "pkt.3. ... upoważnić p. Walentego Pogodę do zajęcia się sprawą rozbiórki wieży strażackiej". Ostatecznie wieżę rozebrano w 1924 roku. Jednak myśli ówczesnych władz naszej jednostki skierowane były również na budowę nowej siedziby z remizą i salą widowiskową. W przytoczonym protokole czytamy: "pkt. 5. ...zwrócić się do Sejmiku o przyznanie Straży 150 podwód w celu zwiezienia materiału na budowę remizy strażackiej z gmin Kruszyna, Konary i Rzeki". Działkę pod nową remizę przeznaczył dobroczyńca jednostki p. Antoni Jamroziński - sędzia miejscowego sądu. W dokumentach archiwalnych zachował się następujący zapis: "W księdze hypotecznej "Kłomnice" p-tu Radomskowskiego, akt sprzedaży przez Antoniego Jamrozińskiego 1885 m.kw. gruntu Straży Ogniowej Ochotniczej w Kłomnicach za 10 złotych". Budowę nowej remizy rozpoczęto w 1925 roku i trwała ona do 1928, względnie 1929 roku, bo w protokole z 8 sierpnia 1928 roku mówi się: "pkt. 6. ...przystąpić do wykończenia budynku...". Remiza ta po pewnych modernizacjach i dobudowaniu garaży przetrwała i służyła społeczeństwu do 1987 roku, kiedy to rozpoczęto budowę obecnego budynku.
| |
| |
dh Tadeusz Pindych | |
Z inicjatywą wybudowania nowej strażnicy wystąpił Zarząd OSP w początku lat 80-tych. Wielki udział w tym dziele miał ówczesny prezes dh Tadeusz Pindych, którego staraniem zgromadzono znaczną ilość materiałów budowlanych.
| |
| |
| dh Jerzy Zatoń |
Niestety choroba pokrzyżowała plany ambitnego prezesa i nie doczekał on rozpoczęcia budowy. Zmarł w 1986 roku. Jego następca dh Jerzy Zatoń przejął dzieło swojego poprzednika i doprowadził do rozpoczęcia budowy w 1987 roku. Budowa, nie bez trudności, trwała cztery lata. Nową strażnicę z trzema garażami, pomieszczeniami świetlicowymi i dużą salą widowiskową oddano do użytku w maju 1991 roku. Z inicjatywy obecnego Prezesa - dha Stanisława Piecha, w 1996 roku dobudowana została część socjalna. W budowę i rozbudowę obecnej strażnicy angażowały się różne instytucje i zakłady pracy z terenu Gminy Kłomnice, a także wszyscy mieszkańcy Kłomnic. Aktualnie okazało się, że mimo rozbudowy strażnica jest zbyt mała aby pomieścić cały posiadany przez jednostkę sprzęt ratowniczo - gaśniczy. Obecny Zarząd podjął w 2005 roku starania zmierzające do dalszej rozbudowy istniejącego budynku, szczególnie o część garażowo-składową i ciąg ewakuacyjny z sali widowiskowej.
SZTANDARY
W okresie tworzącej się niepodległości Państwa Polskiego istotnym elementem patriotyzmu i wizualnego przedstawienia swojego przywiązania do polskiej tradycji było posiadanie swojego znaku. Takim znakiem jest niewątpliwie sztandar, z którym identyfikuje się cała pod nim zgromadzona społeczność jak i każdy członek tej grupy z osobna. Z takim to przeświadczeniem społeczeństwo ufundowało pierwszy sztandar dla Straży Ogniowej Ochotniczej w piątą rocznicę jej utworzenia tj. w 1918 roku. Sztandar był wykonany na czerwonej tkaninie jedwabnej. Z jednej strony wyhaftowano drabinę, toporek i hełm strażacki oraz daty: 1913 - 1918. Na drugiej zaś stronie znajduje się wizerunek patrona strażaków św. Floriana. W okresie okupacji hitlerowskiej sztandar był przechowywany w ukryciu. Ponownie służył naszym strażakom po zakończeniu działań wojennych. Niestety ze względu na znajdującą się na nim postać świętego Floriana coraz częściej odmawiano mu prawa defilowania w uroczystościach państwowych. Naciski władz, szczególnie powiatowych spowodowały, że przez okres kilku lat jednostka nasza mimo posiadania sztandaru praktycznie go nie miała. Używano go właściwie wyłącznie przy okazji świąt kościelnych. Przechowywany w nieodpowiednich warunkach uległ znacznemu uszkodzeniu. W końcu lat 90-tych podjęto czynności konserwatorskie i sztandar staruszek ponownie wrócił na należne mu miejsce.
Drugi sztandar, który jednostka nasza otrzymała w 1971 roku miał wielu fundatorów. Uroczystość nadania odbyła się z wielką galą. Był to sztandar odpowiadający ówczesnym warunkom politycznym Polski. Wykonany jest w dwóch kolorach. Na tle czerwonym wyhaftowano znak (logo) Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz napis "W służbie Ojczyzny Ludowej", na niebieskim - dwa skrzyżowane toporki i hełm w wieńcu laurowym oraz napis " Ochotnicza Straż Pożarna w Kłomnicach 1913 - 1971" Ładne drzewce, ozdobione kilkudziesięcioma "gwoździami" fundatorów korzystnie uzupełnia całość. Sztandar służy naszej jednostce do dziś. Mimo, że uwarunkowania polityczne zmieniły się idą z nim nasze drużyny do kościoła i na uroczystości państwowe, bo tak każe strażacki obyczaj.
Od niedawna jednostka ma trzeci sztandar. W 2003 roku w 90-tą rocznicę utworzenia OSP Kłomnice społeczeństwo naszej miejscowości i kilku wsi okolicznych ufundowało nowy, piękny sztandar. Uroczystość nadania odbyła się 18 maja 2003 roku w Kłomnicach. Po Mszy św. polowej ks. kan. Mirosław Turoń - proboszcz parafii w Kłomnicach poświęcił sztandar, a następnie odbyła się ceremonia jego oficjalnego przekazania. Później były występy reprezentacyjnych zespołów Gminy Kłomnice: "Kłomnickich Płomyczków" i "Klepiska". Sztandar, podobnie jak jego poprzednik również ma dwukolorowy płat - czerwony i niebieski. Na tle czerwonym widnieje wyhaftowany emblemat ZOSP RP oraz napis "W służbie Bogu i Ojczyźnie", natomiast na tle niebieskim wyhaftowano kolorową nicią postać św, Floriana oraz napis " Ochotnicza Straż Pożarna w Kłomnicach 1913 - 2003" Całość uzupełnia drzewce z licznymi "gwoździami" fundatorów.
|
|
|
|